Paris, november 2023 (del 2) …

Fortsätter mitt lilla inlägg om vår 4 dagsresa till Paris (se tidigare inlägg).

Tisdagen började med en långpromenad till kaféet Carette som sägs servera en av de godaste om inte DEN godaste varma chokladen i Paris och jag tycker nog att de kan inneha den titeln för j ö s s e s vad god den var för att inte tala om grädden vi fick till den …

Du MÅSTE helt enkelt testa deras hot chocolate, den bästa !!!

Strax därefter delade vi på oss …

Holly och Nicole åkte till Disneyland (där de redan har varit men ville dit igen) medan Linda och jag tog tunnelbanan till Marais HÄR distriktet som ofta beskrivs som ett trendy och romantiskt område med små hippiga butiker.

Place de la Bastille som ligger där fästningen Bastiljen en gång låg och stormningen av den är själva symbolen för fransmännens frihetssträvanden och den franska republiken. Fortfarande idag används platsen till stora politiska demonstrationer

Vi tog ett stop på Café Francais, HÄR där vi tog var sitt glas vin i detta kafé i art deco stil.

Vidare till det äldsta bevarande park i Paris. Parken, Place de Vosges, skapades under Ludvig XIII:s tid i början av 1600 talet och hette då Place Royal-

Flera fina restauranger och kaféer finns här i omgivningen och även Café Hugo.

Det är även 200 m. från kaféet du har möjligheten att besöka Victor Hugos lägenhet …

Ett glas vin stop till i ett litet ställe och vi log när vi fick in notan på 11 euro för 2 glas … Mysigt och billigt den ultimata kombination …

Då tjejerna var på Disneyland och skulle komma ”hem” först runt midnatt bestämde vi oss för att ta tunnelbanan tillbaka till hotellet.

Just den resan blev en liten annorlunda upplevelse: ficktjuvar som började att prata med oss och en fransk man som tog oss undan från de för att sedan säga att de var just ficktjuvar och att jag var så nära att svimma på tunnelbanan att Linda fick prata med mig och hålla mig i handen då hon var nog livrädd att jag skulle svimma just där… Tur att vi inom loppet av 3 minuter var ute i den friska luften är annars hade jag nog svimmat…

Men sedan kom vi till vårt mysiga rum och hade lite picnic i sängen, pratade om drömmar och livet, om saker vi har ångrat och om saker vi hade gjort annorlunda, om att inte riktigt veta vad vi alltid vill, att vara en sökare i livet.

Och vid midnatt kom våra tjejer, nöjda med att ha tagit kort med några figurer på Disney och njutit av den fantastiska showen som Disney alltid har.

Och så kom onsdag och frukost på Ladurée …Älskar den här bilden på dessa två unga kvinnor som troligtvis ska satsa på att bli sjuksköterskor <3 <3

De cappuccino jag har druckit i Paris och faktiskt inte smakat alls som de gör i Italien. Ville minnas att de var rätt så goda men nix, de goda kaffet får vänta till jag åker till Bologna <3

Självklart köpte vi macarons för de från Ladurée är faktiskt rätt så goda …

De Nicole köpte till vänster, Hollys till höger.

Triumfbågen låg alldeles i närheten för att inte gå dit för lite sotning :)

Själv valde jag la Tour Eiffel

Tunneln där prinsessan Diana den 31 augusti 1997 dog i en trafikolycka tillsammans med sin pojkvän Dodi Al Fayed, deras chaufför samt livvakt… Jag minns så väl den kvällen då en annan Linda och jag var på semester på Barbados när denna tragiska olycka inträffade.

Enda gången vi tog taxin var just härifrån till pittoreska och söta Mon Matre

Kärlekspar som vill lämna ett minne genom ett hänglås med sina namn på … gulligt ändå …

Sacre Coeur HÄR. Förra gången gick jag in och tände ett ljus men den här gången beskådade vi den från utsidan…

Istället för en crèpes med nutella tog vi en pizza och delade på fyra då vi blev lite hungriga.

Vi satt där en lite längre stund då det slutade med 2 flaskor till vår pizza slice :)

Nedanför Mon Matre kommer du till ett mindre pittoreskt område som präglas av andra typer av butiker men leksaker till män och kvinnor verkar vara en stor verksamhet …

Min dotters leende smittade av sig när vi gick runt där och tittade på alla redskap som vissa pepprar upp sex med.

Skulle jag ha köpt något och hade varit i en relation hade jag kanske köpt den nedanför … Har du sett Fifty Shades of Grey så minns du kanske …

Vi gick dock ut tomhänta …

Promenad till hotellet och ombyte …

Våra tjejer bestämde att vi skulle äta på Gigi, en restaurang där ingen av oss hade tidigare varit och enligt de sidor hon följer så är det en ”must” att gå dit och det blev ”kärlek” direkt för denna restaurang.

Skål till oss alla fyra <3

Ser du kvinnan på bilden med en vit halsduk? Hon firade sin födelsedag förstod vi och halsduket och annat var presenter hon öppnade där men det var ett litet paket som vi alla blev lite avis på … Att få ett paket från Tiffany är en känsla och det var just en ring med diamanter hon fick av sin man.

Jag vill också uppleva en sådan ”moment” som i filmen Sweet home Alabama HÄR där mannen låter en hel butik öppna bara för henne. Skulle vara nöjd med upplevelsen hon fick, behöver inte ha en hel Tiffany butik för mig själv :)

Vi beställde in lite olika för att dela och maten var god, miljön superb, servicen bra och så var det 2 män och 1 kvinna som gjck runt och sjöng behagliga och ljuvliga låtar.

HÄR länken till restaurangen du inte vill missa nästa gång du åker till Paris. Nästa gång ska det vara varmare så att jag kan sitts ute på terrassen de har … Vi gick ut då Eiffeltornets ljus blinkar i 5 minuter varje heltimma.

Just den upplevelsen går inte att fånga på kort tyvärr … så fantastisk att se detta i verkligheten.

Igår blev det kaffe på ett enklare ställe, vi packade ihop vara grejer och vid 11.30 åkte vi taxi till flygplatsen CDG.

Resan tar endast 2 timmar utan mellanlandning, något är bra att veta för de som tycker att det är extra jobbigt att behöva byta.

Tackar helt enkelt min Paris team för ljuvliga dagar z3

2 thoughts on “Paris, november 2023 (del 2) …

  1. Nu vill jag åka till Paris med (inte bara Italien), har varit där en gång tidigare, men det var ca 20 år sedan. Tack för inspirerande berättelser och bilder, uppskattas verkligen.
    Ha en härlig helg!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *